Paastumine, puhastumine, detox! Minu kogemus ProLon 5-päevase paastu imiteeriva toitumisprogrammiga

prolon kit
Blogi

Paastumine, puhastumine, detox! Minu kogemus ProLon 5-päevase paastu imiteeriva toitumisprogrammiga

Paastumine on olnud mul mõttes juba ammu, hägusalt mäletan lausa populaarseid veepäevasid ja tee paaste 20 aasta tagusest ajast, mil soov neid läbi viia oli küll vaid 100% kaalunumbri alandamise eesmärgil. Tõele au andes, siis tegelikult ei suutnud ma toona vist küll üle poole päeva vastu pidada 😀

Vahelduvpaastumist olen küll elus mõnel perioodil proovinud, aga siis samuti pigem ikka kaloraaži piiramise ning kaalulangetus eesmärgil. Kuna viimased 5 aastat olen olnud pigem tervise toetamise ja lihasmassi säilitamise/ehitamise meeleolus, on ka erinevad paastud täitsa meelest läinud.

Paastumist teostatakse paljudel eri põhjustel, populaarseim kindlasti kaalulangetus! Aga lisaks sellele ka insuliini taseme langetamiseks, põletiku alandamiseks kehas, vähi rakkude tekke ennetamiseks, keha rakkude noorendamiseks, fookuse parandamiseks, energiataseme tõstmiseks, detoksifikatsiooniks jne.

Fun fact: Ilmselt parim viis kuidas keha detoksifikaksiooni protsessi kiirendada on imetamine! Suur osa keskkonna mürke salvestub meil rasvkoes, seetõttu ei ole ka kiire kaalulangetus soovitatav ning inimesed jäävad selle käigus haigeks või sagenevad peavalud/iiveldus jms. Kui keha rinnapiima toodab võtab ta palju just naise rasvkoest energiat, et piisavalt rammusat kraami toota. Seega rinnapiim võib olla paljudel juhtudel tänapäeval üks saastunuim jook! Aga sellegi poolest on see beebidele maailma parim toit ning point on hoopis selles, et enne rasestumist juba muuta oma keskkond vähem toksiliseks 😊

Paastumine – toitumisstrateegia, mis ei määra ära mida või kui palju sa sööd vaid selle millal sa sööd.
Vahelduv paastumine – toitumismuster kus söömine toimub kindlal ajavahemikul 24h jooksul ning paastumine ülejäänud aja sees. Nt populaarne 16/8 vahemik, kus kogu päevane toit süüakse ära 8h vahemikus ning ülejäänud 16h ööpäevast ei sööda midagi ning manustatakse vaid vett, teed ja musta kohvi. Vahelduvpaastumise aknad võivad varieeruda ning tavalist 12/12 vahemikku soovitan isegi enamikele, kus nt hommikusöök süüakse kell 7.00 ning päeva viimane amps on kell 19.00.
Vahelduvpaastumisel on ka teisi alternatiive nagu nt nädala lõikes, päevade lõikes erinevad strateegiad.
Paastupäev – kus iga mingi aja tagant võetakse 24h kus ei tarbita üldse sööki. Korra nädalas, üle nädala, korra kuus vms. Lisaks ka ekstreemsem kuivpaast kus ei jooda ka vedelikku.
Pikema perioodi paastumine– tavaliselt 2-5päeva kus ei tarbita peale vee, kohvi ja tee midagi muud. Paastu ajal ei tohiks sa süüa mitte midagi või äärmisel juhul kuni 50 kalorit korraga. Nüüdseks on aastakümneid kestnud uuringud ja arendused avastanud spetsiaalse mikro- ja makrotoitainete vahekorra, kus siiski saab rohkem süüa ilma et keha paastu olekust välja tuleks.

Üle kolme päeva kestva paastu plussid:
Neuroloogilised protsessid – parem mälu ja keskendumisvõime.
Haigustesse jäämise riski alanemine – vähenenud põletik kehas, vererõhu alandamine, rasvunud maksa vähenemine, vähiriski vähenemine, paastuaegse veresuhkru alandamine, insuliini alandamine.
Tervisliku kehakaalu saavutamine/hoidmine – suurenenud keharasva kasutamine energiaks, leptiini ja greliini tasakaalustumine (täiskõhutunde ja näljatunde hormoonid).
Pikaealisuse toetamine – autofaagia(rakkude uuendamine), tüvirakkude aktiveerumine ja muud vananemisvastased protsessid.

ProLoni paastu imiteeriv 5-päevane toitumine on kujundatud nii, et saab süüa 700 kalorit päevas (esimesel päeval 1100) ilma, et keha paastu olekust välja tuleks. Kogu toit on komplekteeritud nii, et keha rakud ei tunnetaks, et keha tegelikult mingil märal siiski sööb! Seega saab kõik pikaajalise paastumise kasud, aga ei pea täielikult nälgima.
Kõik toidud on GMO vabad, gluteenivabad, 99% taimsed (mesi on mõnele batoonile lisatud), mahedad, maitsekad, juba päevade kaupa nummerdatud karpides valmis ning vajavad väga minimaalset valmistust, kui üldse.

Lisaks on lubatud tarbida palju vett ja taimeteesid ning soovi korral ka üks tass musta kohvi päevas, aga soovitav on ka see ära jätta. Lisaks võib ka toitudele pisut maitseaineid, vürtse lisada. Kõik suhkruasendajad on keelatud.

Sama päeva toite võib süüa kas ette antud kava järgi või ise valides millal mida sööd. Toite ette ega tagant järgi järgmisel päeval tarbida ei tohi.

Pikaajalise paastumise eri staadiumid:
Need vahemikud on parimate teaduslike tõestustega, kuid siiski tuleb mängu iga inimorganismi eripärast tulenevad erisused!
Eristatakse peamiselt 5 eri staadiumit. Paast algab punktist mil neelad alla viimase ampsu!
1: 0-4h – anaboolne faas ehk keha ehitusprotsesside aeg.
Algab seedimine. Süsivesikutest saadav glükoos tõstab veresuhkrutaset. Insuliini tase tõuseb. Peale 2h üldiselt veresuhkru tase stabiliseerub. Rasvad lagundatakse ja kasutatakse energiana ning talletatakse. Rasvade seedimine on aeglasem, seega triglütseriidide tase veres on kõrgeim umb 8h peale sööki. Seega kui su keha pole kunagi paastu olekus ja toitu tuleb tihti peale, siis see viibki kaalutõusuni sest oma varudest pole tarvis üldse võtta. Valgud seeditakse aminohapeteks ja kasutatakse keha ehitus ja parandusprotsessides ja üldiselt energiana ei kasutata. 95% energiast tuleb süsivesikust ja rasvast. Valk on seeditud umb 30min kuni 4tunniga olenevalt millist valguallikat tarbisid.
2: 4-16h – kataboolne faas.
Toit on seeditud, energiaks kasutataud ja liigne talletatud. Talletatud glükogeeni ja rasva kasutamine energiaks algab. Glükogeeni varud on piiratud ja saavad ruttu otsa ning tasapisi suureneb rasva kasutamine. Ja nälja tunne ei mängi siin rolli kuigi peale 4h hakkab söömisest tekkinud leptiini (täiskõhutunde hormooni) tõus langema ning greliini(näljahormoon) tase tõusma. Ka ilma nälga tundmata suureneb kehas rasvavarude kasutamine. Keha kasutab koguaeg mõlemat, lihtsalt kui suurt osa üht või teist oleneb faasist. PS! Greliini tase käib lainetena ja on mõjutatud eelnevatest harjumuspärastest toitumisaegadest.
3: 16-24h –Ketoos.
Hormoonid stabiliseeruvad ja ketokehade tootmine tõuseb. Keha glükoosivarud lõppevad ja ainevahetus lülitub ümber rasvavarude kasutamisele. (Kõigil ei juhtu see veel selles staadiumis vaid alles järgmises, siin mängib rolli ka aktiivsus, uni, stress ja glükogeeni varude hulk). Kehas talletatud rasva rakkudest välja võttes eraldab maks ketoone ja paiskab need vereringesse et rakkudele energiat anda.
4: 24-72h – autofaagia efektiivsus tõuseb ja põletikutase kehas langeb.
Kogu paastueelne toit on täielikult seeditud ja kasutatud ja nüüd on kehal aega kogu energia suunata parandus ja puhastustöödesse. Autofaagia tõuseb selles vahemikus kuni 300%! Keha hävitab vanu katkiseid rakke, ehitab jääkidest uusi, likvideerib patogeene ja viiruseid rakkudes. Kogu kehas – organid, nahk, aju jne. Ehk keha sööb iseennast, seetõttu pole liigne paastumine kasulik ning optimaalne üle 3-päevase paastu pidamine jääb kuskile 3-4x aastas vahemikku.
Siin staadiumis tõuseb ka kasvuhormooni tase kehas, see aitab kehal lihasmassi säilitada nälja ajal amal ajal alandades ka kortisooli ja stressi.
Kuigi greliin jälgib ööpäevarütmi ning mineviku toitumis aegade harjumusi, siis siin staadiumis hakkab langema.
5: 72+h – immuunsüsteemi regeneratsioon ja tüvirakkude tootmine.
Kõik eelnevates staadiumites alanud protsessid jätkuvad – rasvapõletus, ketokehade tootmine, autofaagia, hormoonide stabiliseerumine. Ainus vahe 4. ja 5. staadiumi vahel on see, et tüvirakkude tootmine suureneb ning immuunsüsteem taastub täielikult. Ka rakkude stressi ja toksiinide taluvus tõuseb märgatavalt.

 

PÄEV 1

Paastu sisenemise päev kus on kõige enam kaloreid (1100) ja toitu.
Olin vaimselt valmis, et see saab katsumus olema, aga minu imestuseks oli esimene päev oodatust lihtsam. Jõin palju vett ja taime teesid. Kohvi jätsin juba paar päeva enne ära, et paastuga samal ajal ei toimuks ka suuremat kofeiini võõrutust. Kui oled suurem kohvi jooja soovitan alustada kohvi vähendamist juba paar ndl enne.
Hommik algas pähklibatooni ja taimse oomega-3 toidulisandiga. Väga harjumatu oli hommikuks magusat batooni süüa kui tavaliselt olen harjunud värvilise, rikkaliku, soolase ja toitva söögiga.
Lõunaks on supp, mandli-kale kreekerid ja oliivid. + multivitamiin. Kõik väga maitsev ja supile tuleb lihtsalt vett juurde panna ja mikrolaineahjus või pliidil soojaks teha.

Päeva kolmas eine oli sama batoon mis hommikulgi, aga juba esimese päeva keskel mõistsin, e kui tahan seda protsessi võimalikult kergeks endale teha, siis tuleb ka see batoon ilusti taldrikul serveerida ja lauataga kahvliga süüa. Nii saab mu nõudlik aju ka söömise visuaali ja täieliku kogemuse kätte ning usun et see käitumine kogu ülejäänud 4 päeva jooksul oli game changer!

Õhtuks taaskord supp + šokolaadi batoon, mis maitseb kui brownie. Algusest peale imestan kuidas nii magusat toitu süües paastuda saab, aga teadus on imeline!

Päeva jooksul jagus piisavalt energiat, et teha tööd, 30min joogat ja kokku lausa 12 000 sammu.

PÄEV 2
Alates teisest päevast on menüü umb 700 kalorit ning lisandub ka spetsiaalne L-jook. Glütserooli segu mis vaja doseerida vastavalt oma kehakaalule ning segada vähemalt 500ml veega, et päeva jooksul ühtlaselt ära tarbida. See aitab anda lihastele piisavalt energiat ning vähendada kaalukaotust lihasmassi arvelt! Jah, paljud valiksid kindlasti 5kg kaalukaotuse mitte 2kg. Aga kui see suurem kaalukaotus tuleb lihasmassi arvelt? Kas ka siis? Loodetavasti mitte!
Nälja tunne, greliini tõus, käib päeva joksul lainetena. Tuleb ja läheb. Hommikul kui ma olin tavaliselt harjunud sööma, siis oli nälg suur, aga peale kahte tassi teed ja jalutuskäiku kadus…
1,5h enne õhtusööki oli suur suur nälg! Aga õhtusöögi ajaks oli ka läinud ja täitsa naljakas oli kogeda kus süüa hakates justkui polnud isu, aga söök lõpetades oli tunne et tahaks (veel) süüa! Märge endale – söö siis kui on parasjagu tühja kõhu tunne ja söögiisu!
Õhtul magama jäädes lõppesid ilmselt viimased glükoosivarud ja keha polnud harjunud nii hästi rasva arvelt võtma – mul oli MEGA külm olla, täitsa kujutasin ette juba kuidas öö otsa ärkvel olen ja und ei tule. Aga 10minutiga jäin siiski juba magama! Ise ka imestasin kuna tegelikult kipub mu uni tihti üsna habras olema.

PÄEV 3

Tunnen end nagu täiesti uus inimene!
Alates tänasest lükkasin söömis akna koomale. Ärkasin kell 6 aga sõin hommikust alles 9-10 ajal. Lõunaks oli juba 10 000 sammu tehtud ja energia laes ning igasugune toidu vajadus oluliselt langenud. Nälja tunne käis endiselt lainetena päeva jooksul, aga harvem ja pehmemalt.

PÄEV 4
Uni oli endiselt hea ja kõht käib kenasti iga päev läbi!
Sõbranna helistas täna ja peale paari minutit vestlust ütles, et „Sa tundud niiii energiline täna!“. Ja tõepoolest ma ka tundsin end nii. Päeval jalutasin toas jooksulindil, et ühte loengut samal ajal kuulata ning tahes tahtmata oli soov koguaeg tempot tõsta kuni üks hetk ka sörkisin mõnda aega! Päris jõutrenni mina paastu ajal ei teinud, kuna lihastel pole siiski piisavalt toitaineid ja energiat et taastuda, aga pikad jalutused, kodu koristamine, jooga ja kerge sörkimine sobisid mulle hästi!
Täna oli lõunaks taas porgandi-ingveri supp, mis oli ka esimesel päeval. Kui tookord ma ingveri maitset üldse ei tundnud, siis täna juba veidi sain aru, et pisut ingverit siiski seal supis oli. Seega ka maitsemeeled saavad puhkust ja taastust selle ajaga. Eriti tunnevad vahet kindlasti need kes on muidu suhkru ja/või soolaga harjunud liialdama.

PÄEV 5
Viimane paastu päev! Segased tunded – osalt hea meel et homme päris toitu süüa saan mis on vastavalt hetke isule ja eelistusele mitte kellegi teise poolt määratud, teisalt kahju ka sest enesetunne on hea, uni kvaliteetne ja kõik toiduga seonduv niiii mugav!
Igasugustest magusatest batoonidest on ka mõneks ajaks isu täis!
Täna filmisin üles ka koostöö klippe Saare Kalale, kus valmstasin ja imiteerisin söökide söömist. Kui esimesel kahel päeval oleks see kindlasti keerulisem olnud siis täna oli see täiesti neutraalne. Täiesti tulima näoga sain toidud pärast mind filminud operaatorile üle anda ja head isu soovida 😀

 

Kogu protsess oli üllatavalt nauditav, lihtne, aja- ja ajusäästlik, nagu keha ja mõistuse SPA-detox 😀 Mitte üht otsust ei pidanud vastu võtma mida süüa valmistada ja kuidas, ka köögi koristamine oli olematu! Küll aga igatsesin paastu ajal enim vist värsket puuvilja, aga ka omletti ja korralikult täitvat ja mitmekesist sooja einet.
Peamine eesmärk oli saada paastumisest kehale teaduslikult tõestatud kasud, aga ka kogemus ja teadmine kuidas minu keha selliseks katsumuseks valmis on, hakkama saab ja reageerib.

Keha on valmis, lihtsalt mõistus tuleb ette valmistada!

Aga mis nüüd? Ehk paastust välja tulemise olulisus kogu protsessi efektiivsuses ja pikaajalistes kasudes!

Kas saab ka „valesti“ paastust välja tulla? Kahjuks küll! Ja see võib lõppeda tõsiste kõhuvalude, kõhulahtisuse, suurte veresuhkrutõusude, uimasuse ja muude ebameeldivustega.

Paastu ajal toodab kõht vähem ensüüme, happeid jm seedimist toetavat. Seega kui peale paastu haarad kohe suure prae, siis kõht pole valmis sellist kogust toitu seedima. Õnneks toetab ka lihtsuse ja mugavusega harjumine paastu ajal sellest välja tulemist.

  1. 30 minutit enne esimest „tava“ einet joo ära tassitäis sidruni-õunasiidriäädika-kaneeli vett, see aitab taastada happelisust, veresuhkrut ja ensüüme.
  2. Esimene söök võiks olla väiksem ports midagi kergesti seeditavat nagu kana-veise/miso puljong, koos veidikese hautatud köögiviljaga. Kanasupp. Aurutatud köögiviljad kalaga. Paar galetti avokaado ja munaga(piirdu ühe munaga, muna võib olla raskem seedida). Suvikõrvitsa/tomati/spinati omlett.

Head toidud mida plaanida esimesel päeval menüüsse on avokaado, kana, kala, oliivid, bataat. Tooreid vilju suurendada samm haavad. Eelis järjekorras rohelised lehtköögiviljad.
Ära esimesel päeval tarbi väga süsivesikurikkaid eineid nagu pudrud, müslid, saiad, suhkrused tooted(ka suhkrusemad puuviljad nagu banaan, mango, ananass jms). Raskesti seeditavad toidud nagu ristõielised (brokol, lillkapsas), kaunviljad, punane liha, piimatooted võiks tuua menüüsse väikeste koguste haaval.

PÄEV 6
Mina paastusin veel hommikul edasi, sest keha oli harjunud ning sõin hommikusöögi alles 9.30. Jõin sidruni vett ja tegin kaks pisikest galetti lõhe, muna ja lehtsalatiga + 2parapähklit. Need täitsid mu kõhu üllatavalt hästi ja kauaks ning seedeprobleeme ei põhjustanud 😊

Hetkel seda kokkuvõtet kirjutades on möödas juba neli päeva ja tunnen end endiselt hästi. Mu vedeliku tarbimine on tänu paastule suurenenud, toiduportsjonid on väiksemad ja oskus igat einet päriselt nautida on veel paremaks läinud! Mu keha on paindlikum ja saan vabalt ilma söömata tunde edasi toimetada, ei vaja näksimise pause. Kõige enam imestasingi ja avastasin, et KUI tihti ma mõtlen toidule puhtast harjumusest kindlal ajal süüa või vabandusena, et teha pausi kui tegelikult otseselt kõhukorinat ega nälga kui sellist polnud. Fookuse hoidmine töö ajal on palju kergem, isegi kui vahest tuleb vanast harjumusest meelde, et on vahepala/eine aeg, siis kui kõht ikka päriselt tühi veel pole saan rahumeeli tööd edasi teha. See kõik on heaks indikaatoriks, et on toimunud mingid sisemised rakulised muutused ning need on toimunud kindlasti üle kogu keha!

Kaalukaotus oli selle ajaga 2kg. Aga tunne on siiani nagu oleks 5kg kergem. Vöökoht just tundub eriti puhas ja sale.

Ainevahetus minul selle protsessiga kuidagi kannatada ei saanud, kõht käis paastu ajal väga ilusti läbi. Lisasin suppidele ka soovitatust veidi enam vett et oleks mahukam, tarbisin päeva jooksul palju vedelikku, ka eri seedimist soodustavaid teesid nagu näiteks ingver ja liigutasin end iga päev korralikult. Uni oli ka hea ja taastav!
On inimesi kes tajuvad paastu ajal kõhukinnisust ja ka neid kelle seedimine üldse kaunviljadega hakkama ei saa ning tekivad gaasid.

Kas ma teeksin seda uuesti? JAH, kindlasti!
Kas ma TEEN seda VEEL kunagi uuesti? JAH, kindlasti! Programmi looja ise on soovitanud alguses teha esimesed kolm kuud korra kuus ja edasi 3-4x aastas. Ma ilmselt nii pühendunult asjale ei lähene, aga hiljemalt suve lõpus tahaksin küll uuesti läbi teha ja võrrelda, kuidas teise korra kogemus erineb esimesest. Õnneks on valikus ka lausa kolm eri menüüd, seega saab valida teiste maitsetega supid. Batoonid on küll kahjuks samad, aga alati võib tellida eraldi paastu sheigid millega batoone asendada!

Kogu rakkude SPA komplekti maksumus on 182€, kasutades koodi anu10 saad komplekti ViaNaturalest 10%lise soodusega soetada. See teeb päeva hinnaks 33€. Pole paha hind „SPA“ eest! Arvestades, et toidu peale sel ajal raha ei kulu ning aega, mis on kõrgeim valuuta, säästad toidu valmistamise ja tarbimise ja koristamise arvelt päris oluliselt! Lisaks on paljudel ka kindlasti päevane toidu peale kuluv summa suhteliselt sarnane.
Lisaks on batoonid ja sheigid müügil ka eraldi. Saad näiteks hommikusöögi asendada paastumist imiteeriva toidukorraga ning katsetada raku tasandil vahelduvpaastumist, samas hommikusööki siiski süües.

 

Nipid ja trikid:
Bergamonti tee on tõestatud, et toetab ketoosi jõudmist, mina seda ei kasutanud aga järgmine kord kindlasti proovin!
Saunas käimine paastu ajal aitab vabanevatest toksiinidest paremini vabaneda ning võtab maksalt koormust vähemaks ning võib päästa peavalude käest! Kindlasti jälgi vee joomist ning ära unusta lisada ka veidi kvaliteetset soola!